• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Na czym polega druk termotransferowy? Kiedy się on sprawdzi?

31 marca 2020

Druk termotransferowy wykorzystywany jest bardzo często przy dużych i zróżnicowanych zamówieniach. Termotransfer to sitodruk pośredni, czyli metoda która wykonywana jest za pomocą sitodruku na papierze lub folii termotransferowej. Jest to popularna metoda, jednak nie zawsze możemy ją zastosować. Dziś odpowiemy na pytanie, kiedy termotransfer sprawdzi się dla Twojego zamówienia.

Co to jest termotransfer?

Druk termotransferowy, termotransfer plastizolowy – czyli inaczej sitodruk pośredni – termotransfer sitodrukowy, realizowany jest z użyciem farb plastizolowych czyli takich, które wykonywane są zgodnie z najnowszymi trendami dotyczącymi ekologii i zdrowia. Farby te nie zawierają PCV, formaldehydów i ftalanów (takich farb używamy również do sitodruku). Termotransfer wyróżnia się gładkością, bardzo dobrym odwzorowaniem szczegółów oraz idealnym kryciem. Jego zaletą jest to, że może być wykonany w trudno dostępnych miejscach. Nadruki tworzone są na maszynie sitodrukowej w kolorystyce PANTONE z palety Solid Coated. W ostatnim procesie wydruku, po naniesieniu kolorów nakładany jest klej w postaci płynnej lub proszku, po czym całość wygrzewana jest w tunelu grzewczym. Później grafika jest transferowana na odzież za pomocą prasy termotransferowej pod odpowiednim ciśnieniem i we właściwej temperaturze. Jest to trwała metoda znakowania i przy stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem, posłuży nam na przynajmniej 150 prań.

Nadruk termotransferowy umożliwia wydruk zarówno na papierze jak i na różnego rodzaju tworzywach sztucznych. Możliwość druku na różnych podłożach i odporność druku na warunki zewnętrzne, pozwala na szerokie wykorzystanie w systemach magazynowania i transportu, w firmach produkcyjnych, jak i logistycznych. Przy tej metodzie nie mamy ograniczeń i możemy nanieść go równie dobrze na kurtki, koszulki, jak i czapki, torby itp. Termotransfer ma przewagę nad innymi metodami także dzięki dużej dokładności i możliwości wydruku małych elementów. Druk ten można wykonać praktycznie na większości materiałów bez wpływu na jakość nadruku. Znakowanie nie reaktywuje z podłożem więc nie musimy obawiać się przebarwień na grafice. Wysoka trwałość, elastyczność nadruku oraz niska cena przy dużych nakładach sprawia, że ta metoda jest bardzo często wybierana przez naszych klientów.

Druk termiczny, a termotransferowy

Często mylonym rodzajem druku z termotransferem jest druk termiczny. Klienci pytają nas o tą metodę, mając najczęściej na myśli właśnie termotransfer. Wychodząc naprzeciw klientom tłumaczmy, że druk termiczny wykorzystywany jest wyłącznie w wypadku drukowania na papierze np. etykiet. Wydruk termiczny można wyłącznie otrzymać na specjalnym papierze termicznym. Zmienia on barwę przez działanie wysokiej temperatury. Jest to rodzaj druku zupełnie nie związany ze znakowaniem odzieży.

Kiedy zdecydować się na termotransfer?

Ta metoda znakowania jest idealna dla dużych zamówień i różnych produktów. Jeżeli znakujesz bluzy, koszulki, czapki i plecaki w dużym nakładzie – ta metoda będzie idealna. Jest opłacalna od około 50 sztuk jednego wzoru. Przy wycenie liczy się nakład, wymiar znakowania, rodzaj produktu oraz ilość kolorów grafiki.
Mamy nadzieję, że ten artykuł rozjaśni trochę sprawę i pomoże w podjęciu decyzji i wybrania odpowiedniej metody znakowania do zamawianej odzieży. Jeżeli będą mieć Państwo dodatkowe pytania zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych konsultantów Biura Obsługi Klienta.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,506 Klientów
160,588 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku