• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Czym jest sublimacja w druku i jak poprawnie ją wykonać?

18 grudnia 2024

Przy znakowaniu odzieży w wielu przypadkach zależy nam przede wszystkim na trwałości. Szukamy metody, która spełni te wymagania i będzie odpowiednia dla naszego zamówienia. Najtrwalszą metodą druku jest sublimacja i dzisiaj sobie o niej trochę opowiemy. Czym jest sublimacja w druku, do jakich zamówień się nadaje i jak złożyć takie zamówienie? Zostań z nami i przekonaj się sam.

Sublimacja – nadruk praktycznie niezniszczalny

Sublimacja to technika druku wykorzystująca zjawisko sublimacji. Wydruk wykonywany jest specjalnymi tuszami, nanoszonymi na papier do sublimacji (transferowy). Następnie prasa do sublimacji o wysokiej temperaturze wykorzystywana jest do przenoszenia nadruku na odzież. Druk sublimacyjny wykonywany jest na jasnych materiałach poliestrowych, najczęściej na odzieży sportowej typu koszulki, topy, bluzy, ale także może być wykonywany na poduszkach, podkładkach pod myszkę oraz specjalnych kubkach z powłoką poliestrową. Koszulki sublimacyjne idealnie nadadzą się na treningi czy biegi.

Sublimacja - nadruk praktycznie niezniszczalny

Sublimacja jest procesem chemicznym. Nadruk wykonywany jest przy pomocy tuszy sublimacyjnych. Są to w rzeczywistości barwniki, które wiążą się wyłącznie z włóknami poliestrowymi. Podczas dociskania kalki do produktu w prasie przemysłowej barwnik zostaje podgrzany, dochodzi do dwóch istotnych procesów: barwnik zmienia swój stan skupienia bezpośrednio ze stałego na gazowy, a włókna poliestrowe tkaniny otwierają się i przyjmują barwnik, który przenika do ich wnętrza zamiast osadzać się na powierzchni, co ma miejsce w przypadku innych metod nanoszenia grafik na produkt. Kiedy działanie wysokiej temperatury ustaje, włókna ponownie się zamykają, trwale przyjmując barwnik sublimacyjny. Efektem końcowym procesu jest wyrazisty obraz „wdrukowany” w koszulkę – który jest niewyczuwalny w dotyku.

Czym jest sublimacja w druku?

Sublimację można stosować jedynie na materiałach niepowlekanych wcześniej dodatkowymi środkami zabezpieczającymi (np. wodoodpornym), które są w 100% poliestrowe, bez domieszki innego rodzaju tkanin.

Za pomocą sublimacji można znakować jedynie jasne materiały poliestrowe: białe, kremowe, jasnoszare. Nie nadaje się ona do nadruków na tkaninach ciemnych (na kolorowym podłożu możliwy jest jedynie czarny kolor nadruku).

Sublimacja jest to technika, która nie wymaga ponoszenia kosztów przygotowalni, dlatego jest opłacalna zarówno dla niskich, jak i wysokich nakładów. Na jej cenę wpływają jedynie wielkość pola zadruku oraz łączny nakład zamówienia. Druk sublimacyjny jest opłacalny praktycznie od pojedynczych sztuk, także będzie idealny do wyboru nawet dla zamówień indywidualnych – np. koszulki z własnym nadrukiem czy koszulki techniczne na siłownie. Metoda sublimacji wykorzystywana jest także do znakowania fullprint. Wówczas zadrukowuje się wykroje, które później zostaną zszyte.

Sublimacja to metoda znakowania, która doskonale sprosta wymaganiom sportowców czy osób biorących udział w maratonach, ponieważ nie tylko jest trwała, ale również przepuszcza powietrze, dzięki czemu zapewnia pełny komfort użytkowania. Taka odzież jest wielokrotnie prana – a nadruk sublimacyjny jest praktycznie niezniszczalny.

Plik do znakowania sublimacją musi zostać przygotowany w kolorystyce CMYK. Grafika może być bitmapą natomiast musi być w wysokiej jakości – przynajmniej 300 dpi przy wymiarze 1:1 (czyli wymiarze rzeczywistym). Wówczas uzyskamy na odzieży niesamowity efekt i wysoką jakość. Przy przygotowaniu grafiki należy pamiętać, żeby projekt nie zawierał żadnego białego elementu – w sublimacji nie można go wydrukować. Wówczas gdy mamy biały element w nadruku – zostanie on zastąpiony kolorem białej koszulki.

Najtrwalszy nadruk

Koszulki z każdym nadrukiem należy odpowiednio pielęgnować, żeby zachowału swoją jakość. Pranie koszulek, koszul czy bluz firmowych z nadrukiem stosowane jest tak samo zarówno dla kolorowej odzieży, jak i białej. Powinniśmy prać je osobno ze względu na możliwość zabarwienia odzieży białej przez kolorową. Dodatkowo w ramach bezpieczeństwa dla białych koszulek możemy zastosować niższe temperatury z dostępnych progów. W wypadku takich metod jak sitodruk, druk cyfrowy czy termotransfer nie są stosowane poddruki, dlatego nadruk jest mniej wyczuwalny w dotyku.

Najtrwalszy nadruk

Oto podstawowa instrukcja prania odzieży z nadrukiem:

  • Zawsze prać i prasować na lewej stronie,
  • Maksymalna temperatura to 30-40 stopni,
  • Nie przekraczać 600 obrotów na minutę,
  • Nie korzystać z automatycznego suszenia,
  • Nie stosować mocnej chemii,

To są klasyczne i uniwersalne zasady do każdej z metod znakowania. Konserwacja materiałów reklamowych jest bardzo ważna, ponieważ każdy z nas chce, żeby zarówno reklamowe jak i klasyczne koszulki z nadrukiem, posłużyły na długo i dobrze wyglądały nawet po długim użytkowaniu. 

Jeżeli zastanawiasz się nad złożeniem zamówienia na odzież z sublimacją skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

71,172 Klientów
167,356 Zamówień
85 Pracowników
18 Lat na rynku