• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Czym jest druk cyfrowy DTG i dlaczego warto go wybrać?

10 stycznia 2022

Druk cyfrowy to bardzo popularna metoda ostatnich lat. Warto przed decyzją zapoznać się ze specyfikacją tego druku oraz jego zastosowaniem. W tym artykule dowiesz się więcej o druku DTG oraz o jego możliwościach. Sprawdź dlaczego warto zdecydować się na takie znakowanie!

Czym jest druk cyfrowy DTG?

Zacznijmy od podstaw. Druk cyfrowy DTG (ang. Direct to Garment) to nowoczesna metoda znakowania odzieży. Wzory wykonywane za pomocą druku DTG charakteryzują się dobrym odwzorowaniem szczegółów oraz głęboką intensywnością barw. Idealnie sprawdzają się do tworzenia wymagających nadruków np. do nanoszenia zdjęć.

Jest to stosunkowo nowa technologia, która została poznana dopiero w latach 90 ubiegłego wieku, a obecnie zdobywa dużą popularność, wypierając np. sitodruk. Druk DTG polega na bezpośrednim natryskiwaniu atramentu na odzież za pomocą specjalnych drukarek. Może to przypominać działanie drukarek atramentowych, wykorzystywanych powszechnie w domach, tylko zamiast papieru używany jest bawełniany materiał.

Nadruki DTG mają bardzo szerokie zastosowanie, dzięki wyjątkowej trwałości można je stosować np. do znakowania odzieży roboczej. Dodatkowo za pomocą wydruku DTG można uzyskać całą paletę kolorystyczną, dlatego nadaje się do tworzenia wymagających projektów. Dodatkowo w procesie powstawania nie są wymagane żadne matryce, klisze lub sita, dzięki temu czas realizacji projektów DTG jest dużo szybszy w porównaniu do innych metod.

Podczas realizacji wybraną odzież umieszcza się na specjalnej podkładce, która przechodząc przez drukarkę, pozwala na bezpośrednią aplikację farby na materiał. Powstały obraz jest następnie zgrzewany.

Do druku DTG wykorzystywane są pliki bitmapowe w wysokiej jakości. Plik przy wymiarach 1:1 (czyli wymiarze rzeczywistym) musi mieć on przynajmniej 300 dpi. Grafika musi być zapisana w kolorystyce CMYK w formacie zamkniętym – takim jak .jpg czy .pdf. Przygotowanie pliku to bardzo ważna część realizacji zamówienia – jego jakość bardzo wpływa na finalny efekt druku. Jeżeli nie masz możliwości samodzielnego przygotowania pliku, skontaktuj się z nami – nasi graficy będą mogli pomóc (koszt przygotowania projektu, zależny jest od przedstawionych parametrów).

Dlaczego warto wybrać druk DTG?

Druk cyfrowy na koszulkach

Nowoczesna metoda znakowania odzieży zdobywa coraz więcej zwolenników. Oprócz szybkiej realizacji zleceń wyróżnia się przede wszystkim:

  • precyzyjnym odwzorowaniem projektów – druk bezpośredni bardzo szczegółowo oddaje nawet najdrobniejsze elementy projektu. Rozdzielczość wydruku wynosi 1200 DPI, dzięki temu bez problemu można drukować zdjęcia,

  • szeroką gamą kolorystyczną – w przeciwieństwie do sitodruku nie trzeba się ograniczać do kilku kolorów, DTG oferuje pełną gamę kolorystyczną, zapewnia głębię koloru i wierne odwzorowanie oryginalnego projektu,

  • trwałością – dzięki zastosowaniu dobrej jakości farb i podkładów, odporność nadruków jest bardzo wysoka. Powstały obraz nie pęka, nie kruszy się i nie deformuje,

  • komfortem noszenia odzieży i możliwością personalizacji – nadruk jest elastyczny, nie tworzy naklejonej warstwy, jest lekki i przepuszcza powietrze. Specyficzny proces wydruku pozwala na tworzenie indywidualnych prac i zróżnicowanych projektów nawet w jednym zamówieniu.

 Czy druk DTG sprawdzi się przy moim zamówieniu?

Różne metody znakowania odzieży niosą ze sobą zarówno zalety, jak i wady, dlatego należy

indywidualnie dobrać metodę znakowania do danego projektu.

Ogromną popularność zdobywa druk DTG, który jest stosunkowo nową techniką znakowania odzieży. Jest polecany głównie dla osób, które chcą złożyć małe lub średnie zamówienie lub tworzą indywidualny projekt. Warto sprawdzić, czy DTG sprawdzi się w przypadku danego projektu. Można też skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wybrać odpowiedni typ nadruku do konkretnego zamówienia. Zalecamy kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta, który poprowadzi Twoje zamówienie od początku do końca. Wraz z doradztwem w kwestii wyboru odzieży, metody znakowania jak i przygotowania plików.

Druk DTG zdobywa coraz większą popularność. Ze względu na technikę zapewnia wysoką jakość, pozwala nanosić szczegółowe projekty i doskonale odwzorowuje zdjęcia. Nadruki są bardzo trwałe i wygodne w noszeniu.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,728 Klientów
162,844 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku