• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Czy sublimacja jest trwała?

4 sierpnia 2017

Sublimacja to jedna z wielu technik znakowania. Oznakujemy nią nie tylko tekstylia, ale również powierzchnie ceramiczne, np. kubki. Dodatkowo jej ważną cechą jest fakt, że nadaje się doskonale do znakowania materiałów poliestrowych oraz sprawdza się przy wielokolorowych projektach, ponieważ jakość nadruku jest wręcz fotograficzna. Ale czy poza tymi wszystkimi superlatywami sublimacja jest trwałą metodą znakowania? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy dowiedzieć się, jak w ogóle zachodzi cały proces znakowania za pomocą tej techniki.

Sublimacja – jak powstaje

Z pojęciem sublimacji zapewne spotkałeś się za czasów szkolnej ławki na zajęciach geografii. Druk sublimacyjny jednak nie ma z procesem przejścia z stanu stałego w gazowy nic wspólnego. Sublimacja w druku zachodzi dzięki procesowi chemicznemu, który krótko mówiąc jest wywołany przez bardzo wysoką temperaturę oraz ciśnienie. Właśnie dzięki temu projekt, który jest wydrukowany na specjalnym papierze zostaje przeniesiony na pożądaną powierzchnię. Proces przeniesienia projektu na powierzchnię drukującą, pozwala w doskonały sposób przenieść obraz, bez utarty nasycenia kolorów i jakości nadruku. Ponadto, dzięki temu, że sublimacja jest procesem chemicznym, wnika ona trwale w strukturę materiału, co z kolei jest odpowiedzią na nasze pytanie – sublimacja to bardzo trwała technika znakowania.

Czy sublimacja jest trwała?

Znakowanie koszulek sportowych

Technika sublimacji jest najpopularniejszą metodą znakowania koszulek sportowych. Trzeba jednak pamiętać, że materiał musi być jasny, bo jeśli chcemy oznakować ciemne koszulki sportowe tą metodą, to niestety możemy zastosować wyłącznie czarny kolor (projekt nie może być kolorowy). Poza tym, że sublimacja to trwała technika, dodatkowo znakowane obszary nadal przepuszczają powietrze, co jest bardzo cenne przy odzieży sportowej.

Wady i zalety

Wiemy już, że sublimacja to trwała technika znakowania, doskonale odzwierciedla kolory projektu, a nadruk jest wysokiej jakości. Druk sublimacyjny jest również niewyczuwalny w dotyku oraz jest opłacalny dla niskich, jak i wysokich nakładów. Jedyną wadą tej metody jest to, że niestety nadaje się do znakowania jedynie jasnych materiałów. Mimo wszystko patrząc na stosunek wad do zalet, sublimacja okazuje się być wręcz doskonałą techniką, z której efektów będziemy zadowoleni.

 

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,584 Klientów
160,732 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku