• polski
 • PLN
  • EUR
  • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Czy sitodruk jest trwały?

15 lutego 2022

Chyba każdy z nas słyszał kiedyś o sitodruku. Nie ma w tym nic dziwnego, bo ta metoda znakowania odzieży jest z nami od bardzo dawna. Mimo swojej długiej historii sitodruk wciąż jest bardzo popularną metodą. Od lat metoda zmieniała się i dostosowywała do aktualnie używanej technologii. W dzisiejszym artykule zastanowimy się czy sitodruk jest trwały i czy warto wybrać go do swojego zamówienia.

Jak wygląda znakowanie sitodrukiem?

Jeżeli jesteście ciekawi szczegółów znakowania odzieży tą metodą, już opowiadamy.

Sitodruk  to technika która wywodzi się od metod druku szablonowego. Technika od lat rozwijała się i rozpowszechniała. Wykorzystanie sitodruku aktualnie jest bardzo szerokie. Nadruki sitodrukowe wykonywane są bezpośrednio na produktach specjalnymi farbami. W firmie Reflect mamy do dyspozycji wiele rodzajów farb – od klasycznych po takie z efektami. Do wyboru są: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne. Kolorystyka dla pełnych kolorów dobierana jest z palety PANTONE Solid Coated.

Proces znakowania sitodrukiem ma kilka etapów. Od projektowania kliszy w dziale ploterów, po naświetlanie i mycie sit, do drukowania na karuzeli i wygrzewania w tunelu. Metoda bardziej skomplikowana od pozostałych, ale za to bardzo efektowna i trwała.

Trwałość sitodruku

Sitodruk jest trwałą metodą znakowania. Należy jednak pamiętać o stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem. Wówczas nadruk powinien starczyć na około 100-150 prań. Sitodruk to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. Jak wspominaliśmy wcześniej, w ofercie mamy do wyboru kilka rodzajów farb. Sprawdzimy teraz szczegółowo jak zachowuje się dana farba i jak wygląda jej trwałość.

 • Farby plastizolowe – pod względem technicznym farby plastizolowe stanowią dziś prawdopodobnie największą grupę farb spośród wszystkich innych dostępnych na rynku. Ze względu na optymalny skład są gwarantem wysokiej trwałości oraz bardzo dobrego odwzorowania kolorystycznego, a przy tym skutecznie kryją tkaninę. Farby plastizolowe są jednym z punktów wyjścia do realizacji zadruków o bardziej wyszukanym formacie, np. tych uzupełnionych o brokat lub specjalne wykończenie, np. matowe lub błyszczące itd. Ze względu na optymalny skład nadruki wykonane przy wykorzystaniu farb plastizolowych dobrze znoszą nawet wysokie temperatury prania (przyjmuje się, że do ok. 90°C), a przy tym bardzo dobrze prezentują się zarówno na kolorowych, jak i białych tkaninach.

 • Farby wodne – niegdyś najpopularniejszych farb stosowanych w sitodruku są tzw. farby wodne, które ze względu na wysoki poziom rozcieńczalności nieco słabiej kryją tekstylia w porównaniu do standardowych nadruków realizowanych przy wykorzystaniu farb plastizolowych, ale zapewniają satysfakcjonujący poziom odporności na pranie nawet w temperaturach do około 60°C. Farby wodne do niedawna były jedną z dominujących grup w sitodruku tekstylnym.

 • Farby rozpuszczalnikowe – farby rozpuszczalnikowe stosuje się w przypadku tekstyliów wykonanych ze sztucznych, a w tym także śliskich materiałów np. z poliestru. Dotyczy to przede wszystkim koszulek sportowych, softshelli i podobnych. Tego typu farby stosuje się także do pokrywania farbą toreb sportowych i parasoli, ponieważ gwarantują wysoką wytrzymałość na spieranie oraz działanie czynników zewnętrznych.

Zasady prania odzieży z nadrukiem

Sitodruk jest bardzo łatwym i przyjemnym materiałem, jeśli chodzi o pranie. Po pierwsze nie straszne mu temperatury, możesz spokojnie prać go w programach z temp. 30-60 C° (czasem nawet w wyższej) pamiętaj jednak by wirowanie nie było wyższe niż 800 obrotów na minutę. Nadruk powinien spokojnie wytrzymać nawet do 100-150 prań. O czym jeszcze należy pamiętać, kiedy chcemy wyprać nadruk zrobiony za pomocą sitodruku?

 • najlepiej prać go na lewej stronie,

 • nie należy prasować samego nadruku! Nawet wtedy, kiedy koszulka jest wywrócona na lewą stronę. Jeśli jednak musisz to zrobić, to zmniejsz temperaturę żelazka i prasuj tylko na lewej stronie.

 • nie używaj detergentów, wybielaczy i silnych środków chemicznych. Mogą one wywołać reakcje chemiczne, które negatywnie wpłyną na trwałość nadruku.

 • odzieży oznakowanej sitodrukiem nie susz w suszarce bębnowej oraz nie pierz chemicznie,

Stosowanie się do zasad prania i prasowania odzieży z nadrukiem, zapewnia trwałość i wysoką jakość znakowania na długo. Dzięki temu nadruk sitodrukiem, będzie wyglądał tak samo jak w momencie gdy odbierałeś przesyłkę z koszulkami.

Czy nadruk sitodrukiem to dobry wybór?

Sitodruk to metoda, która ma wiele możliwości. Jest trwała, prezentuje się dobrze i można zastosować w niej wiele efektów. Ponieważ ta metoda wymaga przygotowalni, jest idealna dla osób planujących zamówienie powyżej 20-30 sztuk. Cena nadruku sitodrukiem uzależniona jest od nakładu oraz kolorów użytych w projekcie. Przy dużych nakładach wychodzi bardzo korzystnie.

Wycenę można przygotować w naszym kalkulatorze cen znakowania lub przesłać zapytanie do naszego Biura Obsługi Klienta, gdzie konsultanci na podstawie Twoich wytycznych przygotują kalkulację. Dodatkowo zawsze służą pomocą w kwestii doboru odzieży czy innych zagadnień związanych z zamówieniem.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,506 Klientów
160,588 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku