• polski
 • PLN
  • EUR
  • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Czy nadruk dtg jest trwały?

28 kwietnia 2023

Nikt nie chce kupować kota w worku, więc przed wyborem metody znakowania do naszego zamówienia, chcemy mieć pewność że wybrany nadruk będzie trwały i będzie się dobrze prezentował na naszej odzieży. Dzisiejszy materiał będzie o popularnej metodzie znakowania, która już podbiła Wasze serca oraz powiemy sobie, czy nadruk dtg = trwałość znakowania.

Nadruk DTG

Druk cyfrowy bezpośredni (ang. Direct to Garment) określany jest jako nowoczesna metoda znakowania odzieży. Wzory wykonywane za pomocą druku DTG charakteryzują się dobrym odwzorowaniem szczegółów oraz głęboką intensywnością barw. Idealnie sprawdzają się do tworzenia wymagających nadruków np. do nanoszenia zdjęć. Druk DTG, najczęściej wykonywany jest na koszulkach, chociaż można oznakować nią także inne materiały bawełniane jak np. torby czy bluzy (takie, które przynajmniej w 80% są wykonane z bawełny).

Druk DTG to stosunkowo nowa technologia, która została poznana dopiero w latach 90 ubiegłego wieku, a obecnie zdobywa dużą popularność, wypierając np. sitodruk. DTG polega na bezpośrednim natryskiwaniu atramentu na odzież za pomocą specjalnych drukarek. Może to przypominać działanie drukarek atramentowych, wykorzystywanych powszechnie w domach, tylko zamiast papieru używany jest bawełniany materiał.

Nadruki DTG mają bardzo szerokie zastosowanie, dzięki wyjątkowej trwałości można je stosować np. do znakowania odzieży roboczej. Dodatkowo za pomocą wydruku DTG można uzyskać całą paletę kolorystyczną, dlatego nadaje się do tworzenia wymagających projektów. Dodatkowo w procesie powstawania nie są wymagane żadne matryce, klisze lub sita, dzięki temu czas realizacji projektów DTG jest dużo szybszy w porównaniu do innych metod.

Podczas realizacji wybraną odzież umieszcza się na specjalnej podkładce, która przechodząc przez drukarkę, pozwala na bezpośrednią aplikację farby na materiał. Powstały obraz jest następnie zgrzewany.

Nadruk bezpośredni DTG do produkcji wykorzystuje pliki bitmapowe w wysokiej jakości. Plik przy wymiarach 1:1 (czyli wymiarze rzeczywistym) musi mieć on przynajmniej 300 dpi. Grafika musi być zapisana w kolorystyce CMYK w formacie zamkniętym – takim jak .jpg czy .pdf. Przygotowanie pliku to bardzo ważna część realizacji zamówienia – jego jakość bardzo wpływa na finalny efekt druku. Jeżeli nie masz możliwości samodzielnego przygotowania pliku, skontaktuj się z nami – nasi graficy będą mogli pomóc (koszt przygotowania projektu, zależny jest od przedstawionych parametrów).

Czy nadruk DTG jest trwały?

Druk DTG na odzieży jest bardzo trwały. Zapewnia to poprawne nałożenie znakowania, odpowiednie przygotowanie materiału oraz wysokiej jakości maszyny. Trwałość porównywalna jest do sitodruku – zakładamy około 150 prań, przy zastosowaniu odpowiednich zasad prania odzieży z nadrukiem.

Jakie są zasady prania? Oto nasza uniwersalna instrukcja dla każdej metody:

 • Zawsze prać i prasować na lewej stronie,

 • Maksymalna temperatura to 30-40 stopni,

 • Nie przekraczać 600 obrotów na minutę,

 • Nie korzystać z automatycznego suszenia,

 • Nie stosować mocnej chemii,

W wypadku druku cyfrowego, powinnyśmy pozostać przy zalecanych powyżej 30-40 stopniach. Zawsze bez mocnej chemii. Przede wszystkim stosujmy się do prania i prasowania na lewej stronie i odpowiedniej temperatury. Im wyższa temperatura, tym większe ryzyko pogorszenia jakości ubrań. Nadruk może się sprać, koszulka skurczyć. Warto również sprawdzić na metce odzieży instrukcję prania, każdy producent odzieży reklamowej wszywa ją w swoje produkty. Przy niskiej temperaturze mamy pewność, że odzież nie ulegnie zniszczeniu, nie straci koloru i jednocześnie zostanie porządnie wyprana. W zależności od koloru odzież pierzemy z ciemnym, jasnym lub kolorowym praniem.

Dzięki tym zaleceniom nasza koszulka z nadrukiem DTG posłuży na długo.

Czy znakowanie DTG jest odpowiednie dla każdego zamówienia?

Czy nadruk dtg jest trwały?

Różne metody znakowania odzieży niosą ze sobą zarówno zalety, jak i wady, dlatego należy indywidualnie dobrać metodę znakowania do danego projektu. Ogromną popularność zdobywa bezpośredni druk cyfrowy na koszulkach i innych materiałach bawełnianych, który jest stosunkowo nową techniką znakowania odzieży. Jest polecany głównie dla osób, które chcą złożyć małe lub średnie zamówienie lub tworzą indywidualny projekt. Warto sprawdzić, czy DTG sprawdzi się w przypadku danego projektu. Można też skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wybrać odpowiedni typ nadruku do konkretnego zamówienia. Zalecamy kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta, który poprowadzi Twoje zamówienie od początku do końca. Wraz z doradztwem w kwestii wyboru odzieży, metody znakowania jak i przygotowania plików.

Druk DTG zdobywa coraz większą popularność. Ze względu na technikę zapewnia wysoką jakość, pozwala nanosić szczegółowe projekty i doskonale odwzorowuje zdjęcia. Nadruki są bardzo trwałe i wygodne w noszeniu.

Zalety DTG

DTG posiada wiele zalet. Oprócz szybkiej realizacji zleceń wyróżnia się przede wszystkim:

 • precyzyjnym odwzorowaniem projektów – druk bezpośredni bardzo szczegółowo oddaje nawet najdrobniejsze elementy projektu. Rozdzielczość wydruku wynosi 1200 DPI, dzięki temu bez problemu można drukować zdjęcia,

 • szeroką gamą kolorystyczną – w przeciwieństwie do sitodruku nie trzeba się ograniczać do kilku kolorów, DTG oferuje pełną gamę kolorystyczną, zapewnia głębię koloru i wierne odwzorowanie oryginalnego projektu,

 • trwałością – dzięki zastosowaniu dobrej jakości farb i podkładów, odporność nadruków jest bardzo wysoka. Powstały obraz nie pęka, nie kruszy się i nie deformuje,

 • komfortem noszenia odzieży i możliwością personalizacji – nadruk jest elastyczny, nie tworzy naklejonej warstwy, jest lekki i przepuszcza powietrze. Specyficzny proces wydruku pozwala na tworzenie indywidualnych prac i zróżnicowanych projektów nawet w jednym zamówieniu.

Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Wam tematykę i trwałość znakowanie DTG, będziecie wiedzieć jak przygotować się do zamówienia oraz jak pielęgnować odzież z tym nadrukiem. Jeżeli będziecie mieć dodatkowe pytania, pomocą zawsze służy nasze Biuro Obsługi Klienta, które pomoże zarówno w wycenie, jak i w ocenie plików do znakowania.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,728 Klientów
162,844 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku