• polski
 • PLN
  • EUR
  • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Co wpływa na cennik sitodruku?

25 marca 2022

Sitodruk to jedna z najpopularniejszych i najstarszych metod znakowania odzieży. Jeżeli chcesz wykonać znakowanie tą metodą na pewno zastanawia Cię co tak naprawdę wpływa na finalną cenę wydruku. Sprawdź z nami jak wygląda cennik sitodruku.

Co to jest sitodruk?

Zacznijmy od podstaw. Sitodruk to technika z tysiącletnią tradycją, która po dziś dzień jest jedną z najchętniej wybieranych metod znakowania. Wywodzi się od metod druku szablonowego stosowanego na Dalekim Wschodzie. Za twórców uznaje się Japończyków, którzy wykorzystywali tę metodę do ozdabiania m.in. kimon. Druk na tkaninie był tam bardzo popularny. Technika od lat rozwijała się i rozpowszechniała, ale przełom miał miejsce w czasach I wojny światowej głównie w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowano wówczas druk wielokolorowy z jednej formy drukarskiej. Początkowo technika sitodruku była wykorzystywana tylko do poligrafii. W latach 30 XX wieku uległo to zmianie i ponownie rozpoczęto druk na materiale oraz druk na tkaninach.

Wykorzystanie sitodruku aktualnie jest bardzo szerokie. Nadruki sitodrukowe wykonywane są bezpośrednio na produktach specjalnymi farbami. W naszej firmie mamy do dyspozycji wiele rodzajów farb – od klasycznych po takie z efektami. Do wyboru są: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne. Kolorystyka dla pełnych kolorów dobierana jest z palety PANTONE Solid Coated.

Przy stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem, nadruk powinien starczyć na około 100-150 prań. Sitodruk to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. To idealne rozwiązanie dla osób planujących zamówienie powyżej 20-30 sztuk. Jego cena uzależniona jest od nakładu oraz kolorów użytych w projekcie, dlatego doskonale sprawdzi się on w przypadku umieszczenia na koszulce logotypu firmy, jednak nie nadaje się do odwzorowywania pełnokolorowych grafik.

Co wpływa na cenę sitodruku?

Co wpływa na cenę sitodruku?

 

Czas odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie. Co tak naprawdę wpływa na cenę tej metody? Sitodruk jest drukiem bezpośrednim, który wymaga odpowiedniej przygotowalni. W związku z tym proces jest bardziej skomplikowany i produkcja opłaca się od nakładów powyżej 20-30 sztuk jednego wzoru. Na cenę wpływa przede wszystkim nakład, rodzaj wybranego materiału, ilość kolorów w nadruku, wielkość znakowania, ilość nadruków, stopień wypełnienia nadruku oraz sposób konfekcji. To podstawowe wytyczne, a teraz przybliżmy każdy z wymienionych punktów.

 1. Nakład – to bardzo ważny element, ponieważ nakład określa finalną cenę za sztukę wydruku. Im większy nakład jednego wzoru tym niższa cena za sztukę. Sitodruk opłacalny jest od około 20-30 sztuk, ale przy większych nakładach typu 500 sztuk, wychodzi bardzo korzystnie.

 2. Wielkość znakowania – w kalkulatorze cen sitodruku  mamy do wyboru trzy zakresy rozmiarów nadruku. Przy wycenie musisz zastanowić się w jaki wymiar wpasowuje się Twoja grafika. Im mniejszy nadruk tym niższa cena.

 3. Ilość nadruków – nie musisz wybierać nadruku w jednym miejscu – równie dobrze możesz wykonać znakowanie na przodzie i tyle koszulki. Cena dwóch nadruków będzie się różnić od jednego.

 4. Stopień wypełnienia nadruku – w kalkulatorze określasz w jakim stopniu Twoja grafika jest wypełniona. Określamy do 60% i powyżej 60%. Przy większym wypełnieniu zużyta jest większa ilość farby, dlatego cena nieznacznie zostanie podwyższona.

 5. Rodzaj farby – mamy do wyboru kilka rodzajów farb sitodrukowych. Są to farby standardowe – plastizolowe, wodne, puchnące, złote lub srebrne, wywabowe, fluorescencyjne, rozpuszczalnikowe, do poliestru, fotoluminescencyjne, odblaskowe, z efektami szkła, polimerowe, HD, ewentualnie inne efekty specjalne. Wybór farb będzie zależeć od preferencji lub od wybranego materiału koszulek.

 6. Ilość kolorów nadruku – możesz wybrać ile pełnych kolorów znajduje się w grafice, albo zaznaczyć wydruk pełnokolorowy. Cena w zależności od ilości kolorów będzie się zmieniać.

 7. Sposób konfekcji – dodaj także informację jak mamy zapakować zamówienie, czy będą wszywane nowe metki itp.

Te wszystkie elementy wpływają na finalną cenę zamówienia. Jeżeli na tej podstawie wypełnisz nasz formularz w kalkulatorze cen dowiesz się ile finalnie zapłacisz za swoje zamówienie. W razie potrzeby, możesz skonsultować to z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Dla kogo sitodruk?

Wiemy już co dokładnie wpływa na cenę sitodruku. Jak wiecie, ze względu na dość czasochłonny proces przygotowania, sitodruk jest metodą opłacalną przy wyższych nakładach (od ok. 20-30 szt.). Sprawdza się idealnie przy wzorach złożonych z kilku pełnych kolorów (idealnie odwzorowuje wybrany kolor Pantone), ale dobrze radzi sobie również z pełnokolorowymi grafikami.

Sitodruk jest bardzo trwałą metodą, świetnie wyglądającą na odzieży. Sprawdza się zarówno dla produkcji odzieży firmowej, reklamowej jak i do produkcji własnej marki odzieżowej. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem tej metody, masz wątpliwości co do wyboru materiałów, czy przygotowania plików – skontaktuj się z nami. Nasi doradcy pomogą w każdej kwestii dotyczącej zamówienia i przeprowadzą Cię przez cały proces od początku do końca.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,286 Klientów
162,028 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku