• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Co to jest sitodruk i gdzie się go stosuje?

5 listopada 2021

Jak już na pewno wiecie z naszych poprzednich artykułów, sitodruk jest najstarszą metodą znakowania odzieży. Już w czasach starożytnych na wschodzie, ludzie znakowali nim swoje szaty. Dziś wykonywana w innym formacie, ale wciąż popularna, jest jedną z najlepszych dostępnych metod znakowania. Dzisiaj przybliżymy zastosowanie oraz sposób wykonania sitodruku.

Na czym polega metoda sitodruku?

Sitodruk

Co to jest sitodruk ? To technika z tysiącletnią tradycją. Wywodzi się od metod druku szablonowego stosowanego na Dalekim Wschodzie. Za twórców uznaje się Japończyków, którzy wykorzystywali tę metodę do ozdabiania m.in. kimon. Druk na tkaninie był tam bardzo popularny. Technika od lat rozwijała się i rozpowszechniała, ale przełom miał miejsce w czasach I wojny światowej głównie w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowano wówczas druk wielokolorowy z jednej formy drukarskiej. Początkowo technika sitodruku była wykorzystywana tylko do poligrafii. W latach 30 XX wieku uległo to zmianie i ponownie rozpoczęto druk na materiale oraz druk na tkaninach.

Druk sitowy, jest bardzo trwały, ponieważ przy stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem, nadruk powinien starczyć na około 150 prań. Sitodruk to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. To idealne rozwiązanie dla osób planujących zamówienie powyżej 20-30 sztuk. Jego cena uzależniona jest od nakładu oraz kolorów użytych w projekcie, dlatego doskonale sprawdzi się on w przypadku umieszczenia na koszulce logotypu firmy. Dobrze radzi sobie także z grafikami w pełnych kolorach.

Teraz opowiemy sobie jak dokładnie wygląda proces znakowania sitodrukiem w czasach obecnych. Zaczynamy od przygotowalni czyli proces przygotowania klisz. Każdy plik graficzny, który zostanie przekazany do druku musi mieć odseparowane wszystkie kolory (jeśli w pliku występuje więcej niż jeden kolor). Plik musi być przygotowany w wektorach. W przypadku kiedy mamy do czynienia z grafiką pełnokolorową, plik może być przygotowany w wysokiej jakości bitmapie. Wtedy klisza dla grafiki pełnokolorowej posiada zatem drobne „oczka” w mniejszym lub większym natężeniu iw różnych rozmiarach, które określają stopień pokrycia kolorem dla każdej warstwy, który w rezultacie daje pożądany kolor – jest to nic innego, jak raster.

Kolejnym etapem jest naświetlanie sit. Odbywa się to na zasadzie negatywu w aparacie. Najważniejszym elementem naświetlania jest emulsja światłoczuła, która musi być przechowywana w ciemni, ze względu na swoją wrażliwość właśnie na światło. Emulsję tą nakłada się jednolicie na całą powierzchnię sita, po czym suszy się ją przez kilka minut w “suszarce” do sit. Następnie w naświetlarce kładzie się kliszę, a na to sito z emulsją światłoczułą. Sito zamyka się w urządzeniu naświetlającym, co sprawia, że cała powierzchnia emulsji światłoczułej naświetla się i utwardza. Po naświetleniu sita, należy je jak najszybciej przekazać do mycia. Pod wpływem mycia emulsja w nieutwardzonych miejscach rozpuszcza się, a na sicie, w miejscu gdzie nałożona została klisza, tworzą się drobne punkty, przez które później przechodzić będzie farba. Podczas wymywania trzeba uważać, aby emulsja nie była narażona na działanie wody zbyt długo, ponieważ nawet utwardzona emulsja przy dłuższym działaniu wody może ulec rozpuszczeniu.

Po umyciu sita, należy ponownie wysuszyć emulsję.

Czas na kolor. Sitodruk daje możliwość odwzorowania kolorów wg palety Pantone (korzystamy z palety Solid Coated), co powoduje, że każdy kolor musi być utworzony od początku na podstawie unikalnej receptury. Drukarze korzystając z programu, który wylicza dokładne ilości każdej farby przygotowują farbę o dokładnym kolorze Pantone. W większości przypadków do druku używa się standardowych farb plastizolowych. Sitodruk oferuje szereg innych rodzajów farb, począwszy od farb wodnych (zupełnie bezwonne i nieszkodliwe), a kończąc na farbach z efektami – puchnących, brokatowych czy dających złudzenie szklanego lub kamiennego nadruku.

Przedostatni etap to druk. Przygotowane sito (lub sita) należy zamocować na maszynie, na jednym z ramion karuzeli. Jeśli druk odbywa się na karuzeli automatycznej, rakiel samodzielnie rozprowadza równomiernie farbę na powierzchni znakowanego materiału. Drukowana koszulka przechodzi przez kolejne stacje (ramiona karuzeli), w tym te suszące – tzw. flashe, po czym zostaje zdjęta z blatu i przekazana do tunelu suszącego, którego temperatura ustawiana jest zależnie od typu odzieży, materiału i rodzaju stosowanych farb.

Jakie zastosowanie ma druk sitowy?

Wykorzystanie sitodruku aktualnie jest bardzo szerokie. Nadruki sitodrukowe wykonywane są bezpośrednio na produktach specjalnymi farbami. W naszej firmie Reflect mamy do dyspozycji wiele rodzajów farb – od klasycznych po takie z efektami. Do wyboru są: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne. Kolorystyka dla pełnych kolorów dobierana jest z palety PANTONE Solid Coated.

Druk sitowy możemy zastosować nie tylko na odzieży, ale także na gadżetach. Nadaje się również do znakowania powierzchni wielkoformatowych, czyli za jego pomocą oznakujemy plakaty reklamowe, etykiety i inne wielkoformatowe pakery, tekstury i płyty wykonane z tworzywa sztucznego. Dodatkowo sitodrukiem możemy oznakować powierzchnie cylindryczne, do których należą np. długopisy reklamowe, parasole i pojemniki na butelki. Oznakujemy także tworzywa sztuczne, drewno oraz bawełnę, dlatego sitodruk sprawdzi się doskonale, jako metoda nadruku dla toreb, czapek oraz różnego rodzaju gadżetów reklamowych wykonanych z drewna, plastiku lub skóry.

Produkty, na których stosuje się sitodruk

Sitodruk na koszulkach

Jak wspomnieliśmy, sitodruk sprawdzi się na wielu materiałach. Możemy znakować zarówno na bawełnie jak i na poliestrze. Sitodruk na koszulkach wygląda bardzo efektownie. Możemy także znakować na gadżetach i torbach. Czasami ograniczeniem jest format odzieży czy gadżetu lub nietypowy materiał – np. nylon. W zależności od produktu stosowane są inne rodzaje maszyn do sitodruku, jednak sposób wykonania pozostaje podobny. Wszystkie nadruki po naniesieniu muszą zostać wygrzane w tunelu grzewczym.

Jeżeli masz wątpliwości w doborze metody znakowania, możesz skonsultować to z naszym Biurem Obsługi Klienta, który pomoże nie tylko w wycenie, ale także w doborze metody znakowania oraz w przygotowaniu odpowiedniego pod sitodruk pliku.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,286 Klientów
162,028 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku