• polski
 • PLN
  • EUR
  • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Co oznacza gramatura bawełny?

17 lutego 2023

Zamawiając koszulki reklamowe zwracamy uwagę nie tylko na krój czy materiał, ale także na gramaturę. Jest to ważny aspekt i warto przemyśleć jaką wybrać odpowiednio do specyfiki zamówienia. Dzisiaj powiemy sobie co oznacza gramatura bawełny oraz na co najlepiej zwracać uwagę przy wyborze. Zapraszamy!

Co oznacza gramatura bawełny i nie tylko?

Gramatura materiału to waga jednego metra kwadratowego materiału wyrażona w gramach. Im wyższa masa materiału tym większa gramatura. Jeżeli przygotujemy wykroje odzieży i je zważymy, uzyskamy odpowiedź na pytanie, jaka jest gramatura danej tkaniny. Nie zawsze jednak będą to tak dokładne obliczenia, ponieważ należy jednak pamiętać iż prawo pozwala na tolerancję różnicy w granicy 5%. Oznacza to, że t-shirt opisany jako 200g, równie dobrze może mieć 190g i wszystko jest w normie. Gramatura to nie jest najważniejszy wyznacznik materiału, ponieważ nie określa ona jego jakości. Na gramaturę należy zwracać uwagę np. przy wyborze metody znakowania, czy w zależności od specyfiki zapotrzebowania na koszulki czy inne materiały.

Jaka gramatura tkaniny będzie najlepsza?

Zanim powiemy sobie jaka gramatura tkaniny jest najlepsza, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie “Do czego potrzebuje koszulki/bluzy itd.?” W takim wypadku zmiennych jest wiele. Jeżeli do Twojego zamówienia bardziej pasują „przewiewne” czy “lekkie” modele – najbardziej odpowiednie będą koszulki o gramaturze około 150 g/m2, jeżeli natomiast bardziej odpowiadają Ci grubsze koszulki o „mięsistej” bawełnie, najlepsza będzie gramatura 210 g/m2. Właśnie dlatego tak ważne jest pytanie o przeznaczenie odzieży. Gramaturę należy dopasować do sytuacji/okazji. Czy to koszulki na jednorazowy event, promocyjny gadżet czy odzież pod markę odzieżową? Zazwyczaj t-shirt na np. trzydniowe targi nie musi spełniać wygórowanych wymagań, bo nie będzie ponownie wykorzystany. Koszulki do marki odzieżowej możesz wybrać w większej gramaturze, będą prezentować się ekskluzywnie. Ważnym aspektem jest też metoda znakowania, którą wybierzesz. Np. dla haftu komputerowego konieczne będą koszulki o gramaturze przynajmniej 200 g/m2. Przy cieńszych modelach, haft może wyglądać nieestetycznie. Podsumowując, im jaśniej sprecyzujesz potrzebę, tym łatwiej będzie dopasować konkretne rozwiązanie.

Jakość, a gramatura bawełny

Co oznacza gramatura bawełny?

Bardzo często słyszymy, że gramatura bawełny jest wyznacznikiem do wyboru modelu koszulki. Jest wyznacznikiem jakości materiału. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, nie jest to prawda. Koszulka o gramaturze 200 g/m2, może być dużo gorsza niż np. koszulka o gramaturze 150g/m2. Nie powinniśmy utożsamiać gramatury z jakością wybranej odzieży. Jakość produktów w dużej mierze zależy od rodzaju materiału z jakiego jest wykonana i na tym powinnyśmy się przede wszystkim skupić. Najlepszą bawełną jest bawełna czesana i bawełna półczesana. Z oferty naszej hurtowni OpenWear najbardziej popularnym wzorem koszulki wykonanej z bawełny półczesanej jest Sol’s Imperial, który ma gramaturę 190 g/m2. Natomiast gdy decydujemy się na bawełnę czesaną warto zwrócić uwagę na model James&Nicholson Workwear-T o gramaturze 200 g/m2. Oprócz rodzaju bawełny, przy wyborze odpowiedniego modelu odzieży należy zwrócić uwagę także na krój, sposób barwienia, konstrukcję ściągacza, czy rodzaje przeszycia. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybraliśmy naprawdę dobry jakościowo model. Gramaturę dobierzmy względem zapotrzebowania zamówienia, jednak nie stawiajmy jej na piedestale.

Jeżeli chcesz mieć pewność że dane modele będą odpowiadać Twoim wymaganiom i chcesz dokonać bardzo przemyślanego wyboru, proponujemy zamawianie próbek. W ten sposób najprościej można przekonać się co spełni wymagania przed złożeniem zamówienia i wydaniem dostępnego budżetu. Koszulkę taką będzie można sprawdzić nie tylko w codziennym użytkowaniu, ale także zobaczyć jak zachowuje się podczas prania czy użytkowania.

Przypominamy także, że przy wyborze produktów warto wziąć pod uwagę to jak będziemy chcieli oznakować naszą odzież. W przypadku nadruków bardziej preferowane będą koszulki o wyższych gramaturach – od 160 g/2 wzwyż, gdyż zazwyczaj są one szyte grubymi splotami i ściegami, dzięki czemu doskonale nadają się do znakowania za pomocą sitodruku, druku DTG, folii flex, flock, latex. Dla haftu zalecamy gramatury powyżej 190 g/m2. W razie wątpliwości przy zamówieniu, skonsultujcie się z naszym Biurem Obsługi Klienta – na pewno doradzimy, jakie modele są odpowiednie dla danego zamówienia.

Producenci odzieży reklamowej

Firma Reflect wykonuje znakowanie koszulek na prawie każdym materiale o różnej gramaturze, również takich niskich. Należy jednak pamiętać, że do każdego t-shirtu trzeba dostosować odpowiednią metodę znakowania, aby efekt końcowy był naprawdę zadowalający.

Jeżeli szukasz odzieży, bogatą ofertę koszulek o różnych gramaturach, szerokiej gamie kolorystycznej, a także wielu krojach i fasonach można znaleźć w naszej hurtowni odzieży reklamowej OpenWear, w której znajduje się ponad 5 000 produktów odzieżowych.

Trwające przekonanie, że za jakość trzeba płacić jest prawdą, natomiast na dzisiejszym rynku posiadamy ogromną liczbę producentów odzieży, którzy oferują produkty od tych najbardziej klasycznych do klasy premium. Dzięki temu możemy znaleźć odzież w świetnej jakości i w dobrej cenie. Najczęściej wybieranymi przez Polaków markami są:

 • B&C Collection

 • Stedman,

 • Sol’s,

 • Gildan,

 • JHK,

 • TeeJays,

 • Russel,

Jeżeli jednak nie interesują Cię gotowe produkty i planujesz skorzystać z usług szycia odzieży od podstaw, nasza szwalnia na pewno pomoże Ci w zrealizowaniu Twojego planu. Mamy szeroką ofertę i wiele możliwości dlatego razem możemy stworzyć niesamowity projekt.

Mamy nadzieję, że wiecie już co oznacza gramatura bawełny i dlaczego nie powinno się stawiać tej wytycznej na pierwszym miejscu. W razie wątpliwości czy dodatkowych pytań, zawsze możecie skontaktować się z nami za pomocą maila, telefonu czy czatu. Doradzimy w każdej kwestii dotyczącej zamówienia. Zapraszamy!

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,728 Klientów
162,844 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku